Duševní hygiena

DSCN2390

Duševní hygiena je široce zaměřený obor, který nás, jako člověka, vnímá coby bytost bio-psycho-socio-spirituální.

  • BIO – naše tělo, biologické predispozice, základní potřeby, pohyb, …
  • PSYCHO – naše psychika, vlivy, vývoj, psychická zátěž, …
  • SOCIO – člověk jako tvor společenský, sociální potřeby, vliv společnosti, …
  • SPIRITUÁLNÍ – duchovní podstata bytí, …

Proč duševní hygiena?

Protože svým širokým záběrem propouje důležité aspekty našeho bytí. Ukazuje nám provázanost mezi faktickou, zjevnou a dejme tomu hmotnou stránkou, a stránkou neuchopitelnou, skrytou, nehmotnou.

V roce 2020 jsem měla báječnou možnost odpřednášet dvoudenní seminář věnovaný právě duševní hygieně.  Byla to pro mě zcela nová zkušenost, která mě utvrdila v tom, že jsem na správné cestě.

Kromě toho, že přípravou na tento seminář jsem se dozvěděla nebo si osvěžila mnoho užitečných informací, poznala jsem spoustu úžasných lidí, a snimi si také více uvědomila zájem o téma duševní hygieny, o duši jako takovou,  který mezi lidmi je.

„Tělo je pouze obalem duše. Když je duše zdravá, je i tělo zdravé. Je-li duše nemocná, onemocní i tělo.“

Sókrates

Již více než 4000 let před naším letopočtem věděly významné osobnosti jako Sókratés, Aristoteles, Platón či Galén o existenci duše a její provázaností s naší fyzickou schránkou. Dnes, tisíce let od dob tehdejších, se čím dál více lidí začíná věnovat otázce duše, psychiky, emocí, ale také zdraví a zdravého životního stylu.

Nemá smysl rozvádět teorii, proč muselo uplynout tolik času, než přišel tento zájem… Zkrátka všechno má svůj čas a já jen doufám, a přeji nám všem, aby bylo v čím dál větším zájmu poznávat a porozumět věcem směrem dovnitř, tedy do nitra.

Ve zdravém těle, zdravý duch.

Tělo je dokonalý sysém

Víte že lidské tělo tvoří 100 000 miliard buněk? Že naše srdce vykoná průměrně 30 milionů úderů za rok? Že pro vyslovení jednoho jediného slova se musí zapojit 70 různých svalů?

Naše tělo je dokonalý funkční systém. Velmi složitý a sofistikovaný systém, který funguje – dá se říct – zcela automaticky. A je jen otázkou, zda se o něj staráme tak, jak by si zasloužilo.

 

Spíme dostatečně? A jak vůbec spíme?

Jakou pozornost věnujeme tomu, co jíme? Jíme v klidu?

Hýbeme se? Umíme správně chodit, stát či sedět?

Nasloucháme našemu tělu?

Umíme odpočívat?

 
 

Spánek, relax, pohyb, ale také něco jako psychosomatika, otázky emocí a stresu, mezilidských vztahů… do všech těchto kategorií duševní hygiena nahlíží. A já vám velmi ráda tento náhled zprostředkuji svými příspěvky, jejichž účelem je lépe si dát věci do souvislostí, a díky tomu se snáze orientovat na své cestě, nebo zkrátka udělat několik užitečných změn ve svém životě.

Navšite můj Blog, kde se dočtete více.